Vivat retro! vol. 2

Vivat retro! vol. 2

Pokračujeme v krasojízdě… Aneb za poznáním období s největším vlivem na retro vlnu. A mimochodem, už se Vám podařilo přiřadit nějaké šedesátkové styly k retro produktům lovemusic? Mně jo! :-)


Sedmdesátky dávají vzniknout konfekci a antimódě. 

Móda ulice je v sedmdesátých letech hlavním zdrojem nových módních stylů. A jako taková se samozřejmě stává i nepostradatelnou inspirací pro módní tvůrce té doby. 

I když haute couture můžeme v tomto období označit za velmi dekadentní, nalezneme ve změti rychle se množících výrobců konfekcí i tvůrce jako barevného a výstředního Kenza Takadu, experimentálního Kansaie Yamamota, elegantní Soniu Rykiel, šokující a taky punk Vivienne Westwood, díky které vzniká tzv. antimóda. Dalšími velikány 70’s jsou Giorgo Armani s jeho dvojjazyčným sakem, kombinující Versace a Calvin Klein, který právě této době vynalézá džíny těsně obepínající nohy. 

A jaké pouliční styly nově vznikají? Například bizarní glamrock s blýskavými kostýmy a výrazným makeupem – David Bowie a Kissáci, už víme? :-) Černošskou výsadou se stává výrazný a eroticky laděný styl funky. Svůj počátek v sedmdesátých letech zaznamenává také punk. S heslem No future na rtech, symbolizují punkery především barevná číra a potrhané zacvočkované oblečení. Ucelení se dočkává i směr hip hopu, graffiti a break-dance - rodí se b-boys

Na módní scéně se také začíná objevovat fluorescenční disco barvy, etno móda a romantický styl čerpající především z 30. a 40. let (tedy první retro! :-) ). Kralujícím materiálem je džínovina, ze které se vyrábí naprosto vše. Od klobouků přes pásky až k botám. 

A jemně pikantní bonbónek na konec: Na londýnské Kings Road vzniká obchod Sex plný oblečení, jež se doposud skrývalo uvnitř fetiš a SM scény. Sedmdesátky měly za úkol jednoznačně šokovat a díky antimódě se jim to povedlo.

Osmdesátá léta – lesk, sláva a prachy.

Období úspěchu a nenasytnosti, které symbolizují přehnaně velká ramena a balónové sukně. Dekáda neomezených možností, ve které je móda divoká a nabitá erotickým nábojem. 

Kdy jindy měl Jean Paul Gaultier zazářit, než právě v osmdesátkách! Právě díky Gaultierovi začali kluci nosit sukně a Madonna kuželovité podprsenky. Zároveň neméně úžasný Christian Lacroix propadá barokním vlivům a hře s materiály. Giorgo Armani upevňuje svojí pozici krále sak, Dolce a Gabbana uchvacují zobrazením minulosti Itálie prostřednictvím svých modelů. Rei Kawakubo nesnáší dokonalost, miluje černou a trhá, co může. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na Gianni Versaceho! Postavu prostitutky dokázal zasadit do prostředí haute couture tak, aby celý svět obdivoval její ženskost. Vkus v kombinaci s naprostým kýčem. Dokonalost. 

Osmdesátá představují v módním průmyslu míchání oděvů různých kultur a všudy přítomný kýč. Vycpávky v ramenou, mrkváče, geometrické vzory, kanárkové legíny a především DISCO! Třpytivé filtry, neonové barvy, silné líčení a všudypřítomná trvalá jako předzvěst pomalého návratu k jednoduchosti.