Vivat retro! vol. 1

Vivat retro! vol. 1

- Co si vybavíš, když se řekne retro? 
- Bakelit, oranžový plastový televize a špičatý podprsenky!

Aneb jak několika slovy popsat dobu tří desetiletí, ve kterých se otřásly tradiční hodnoty v základech, bublinková fólie byla vlastně tapeta, svět rozdělila betonová zeď a na Měsíci se odehrál obrovský krok pro lidstvo. 


Dobu, kdy se zrychlil rozvoj technologií a vědy, kdy se utvářela novodobá mapa světa a také doba nabitá nově vznikajícími směry a styly v oblasti umění, hudby a módy. 
Pop šedesátky, pouliční 70’s a osmdesátá ve třpytu diska - hlavní tři aktéři, z nichž nikdy nepolevující retro vlna čerpá nejvíce. Svou rozmanitostí je právě těchto třicet let novodobé lidské historie nevyčerpatelným zdrojem inspirace, ke kterému se ve větších či menších obměnách stále rádi vracíme. A já se ptám, máte ucelenou představu, co jednotlivá léta módnímu světu přinesla? A z čeho všeho vlastně retro čerpá? Následující přehled Vám pomůže zorientovat se v základních, teď již retro módních směrech. 

Najdete styly, kterými se ve svých kolekcích inspirovali i designéři lovemusic.cz? :-)

Šedesátky žily popem a květinami. 

Ulice Británie jsou plné výstředního oblečení s pop-artovými potisky. Čistě pánská móda je ale stále pod větším vlivem hudebních hvězd, jako jsou Beatles nebo Roling Stones. Holčičí svět se zase dočkává vynálezu minisukně. Ta si získává ohromnou popularitu, stejně jako její nejslavnější představitelka Twiggy – idol, kterým započal trend vyhublých modelek. A pro potěchu samčí i samičí vzniká unisex

Nejsilnějším pouličním stylem šedesátek byla ale samozřejmě móda hnutí hippies. Překvapením může však být, že tento svobodomyslný styl původně vzniká mezi stěnami módního salónu, nikoli přímo na ulici. V přímém protikladu s módou květinových dětí je nekonformní subkultura Rockers. Po rockery byla základem motorkářská kožená bunda se cvočky, džíny a motorkářské boty. Úhlavním nepřítelem filosofie hipíků, byla ale skupina Skinheads. Svou sílu a naštvanost doplňovali těžkými pracovními boty, sepranými leviskami, košilemi Ben Sherman a krátkým sestřihem.

 


Další módní směr tvořili Mods. Ti měli slabost pro soulovou hudbu, krátké vlasy a drahé obleky. Postupem času se ale skupina přetransformuje do Hard Mods, kde je uhlazený styl vyměněn za džíny, kostkované košile a těžké pracovní boty. Nepřipomíná Vám to něco? :-) 

Díky filozofii čím víc šokuješ, tím víc budeš vidět, započalo v 60. letech propojování módy s uměním. Šlo především o kreativní onanii, které se úspěšně zhostilo několik umělců. Pročež v módním odvětví vzniká svět geometrické abstrakce, neboli op-art

Mezi módní tvůrce šedesátek neodmyslitelně patří tvůrkyně minisukně a kalhotového kostýmu Mary Quantová. Dále pak Pierre Cardin, Paco Rabanne a také Yves Saint Laurent, který v šedesátých letech započíná svou kariéru.