Umělci na obnovu Bečvy vybrali 197 018 Kč

Umělci na obnovu Bečvy vybrali 197 018 Kč

V neděli 20. září minulého roku unikla do řeky Bečvy jedovatá látka v takovém množství, že otrávila většinu živých organismů na 40 km délce toku. Rybáři a další lidé, kteří pomáhali, lovili mrtvé ryby se slzami v očích. Viník se dosud nenašel ani nepřiznal. Občané Valašského Meziříčí se aktivizovali, aby tato kauza nevyšuměla. Každý měsíc organizují demonstrace a jiné podobné akce. Rozhodli jsme se dostat problematiku Bečvy do širokého povědomí, aby se toto téma řešilo i v Praze a celé České republice, a zorganizovat uměleckou výzvu UMĚNÍM ZA OBNOVU BEČVY, na kterou navazovala aukce darovaných uměleckých děl. Výtěžek aukce byl věnován na účet Bečva 2020, který je určen k obnově života v řece. Vybralo se úctyhodných 197 018 Kč.


Zbyněk Hanko vysvětluje, jak to všechno začalo: "Nápad uspořádat aukci Uměním za obnovu Bečvy vznikl, když jsem domaloval obraz s názvem To žluté je řepka, na kterém jsem symbolicky ukřižoval parmu. Pak už jen stačilo ukázat ho kamarádům z Valašského Meziříčí a další nápady začaly lítat vzduchem: uspořádáme aukci, oslovíme další umělce, pozveme i muzikanty, celé to přeneseme online, uděláme i happening na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Rozvíříme diskusi okolo a nenecháme to usnout. Nebudeme hledat viníka, ani na nikoho ukazovat, budeme se jen snažit pokládat otázky skrze umělecká díla. Oslovíme všechny. Naše denní půtky musí jít stranou, Bečva nás spojuje.  Odezva oslovených umělců a chuť pro obnovu řeky něco dělat nás mile překvapila. A z původní malé akcičky se začala stávat větší a větší, s větším dosahem, s větším potenciálním výtěžkem na obnovu řeky, ale také s větším závazkem pro nás samotné."

Vrcholným dnem byla sobota 20. února, kdy se od 13:00 naživo přenášel happening - jakási prezentace těch, komu není osud Bečvy lhostejný. Zazněly nové písně na téma Bečva, byly prezentována díla, která umělci darovali Bečvě, vysílaly se pozdravy známých osobností i reportáže ze soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy, kde se uskutečnil protestní happening Ateliéru Nová média 2 Akademie výtvarných umění v Praze nazvaný Caring Water, který nesl poselství:

"Chceme transformovat naši bolest. Všichni jsme složeni z 60 procent vody. All rivers are connected!"

 

Do aukce Uměním za obnovu Bečvy se zapojilo 170 umělců s celkem 265 položkami, aktivních 272 dražitelů přihodilo celkem 914 příhozů. Celkový výtěžek aukce je 197 018 Kč. Ten poslali dražitelé na účet BEĆVA 2020, který je určen na obnovu života v řece Bečvě.

Poděkování patří všem, kdo se podíleli na akci Uměním za Obnovu Bečvy.


V úvodu zazněla předehra skladby Bečva od Vlasty Redla v podání Milana Bátora. Po úvodním slově ostříleného moderátora Ondřeje Hrbáče byl přečten dopis Stanislava Pernického z Českého rybářského svazu. První videopozdrav byl Žertovná z Valašska od Vojenského uměleckého soubore Ondráš, následoval Radomír Novák s autorskou písní Bečvo má. Poslanou zdravicí a písní Dutý, ale free za zapojila lokální Mňága & Žďorp, videoklipem O rybách Monika Sonková. Přenášeli jsme i záběry z happeningu Ateliéru Nová média 2 Akademie výtvarných umění v Praze nazvaný Caring Water. Svou novou píseň S přírodou nám poslala skupina Lakrato z Brna. Čerstvá skladba Bohumíra Kratochvíla - Bečva žalující doprovodila příchod protestního průvodu k soutoku řeky Bečvy. Potěšil nás pozdrav Davida Kolleranezklamala divoká Kaczi, živě a obrovsky překvapila Taneční skupina Missing Elements. Naživo píseň Kapr Emil zazpíval Malý všivák, v básnickém pásmu zazněla díla od Lenky Halové, Bořka Mezníka, Romana Polácha a Kláry Goldstein. Video z Irska poslala Nina Hynes, naživo zahrál Tomáš Kočko a Intimní orchestr, Michaela Chyllová, M_A_Rie, Clubovna Jam Session, Černý čaj, videopozdrav a skladbu v přirozeném ladění Tanec nymf poslal Richard Zeman, a závěr patřil místnímu Janu Borošovi, který vystupuje pod jménem Čáry života.

Bečvě můžete přispět i nadále – zakoupením dámského nebo pánského trička, jehož design navrhl Jakub Vémola. Z každého trika pošleme na účet Bečva 2020 155 Kč, případně můžete stále přispívat na účet Českého rybářského svazu č. 35036038/5500.