Tvořím každým dechem aneb hrátky se zápisníkem a soutěž o vlastní náušnice

Tvořím každým dechem aneb hrátky se zápisníkem a soutěž o vlastní náušnice

Jsem toho názoru, že tvořivost je mimořádně důležitá pro šťastný život. Dodává mu šťávu, naplnění, zábavnost a radostnost. Navíc si užijete spoustu zábavy i s jejím sdílením s ostatními lidmi. Najít si pro ni v životě prostor a způsob, jak ji projevovat, a dodat si odvahu stát se alespoň na chvíli umělcem, ale není úplně jednoduché. Problémem jsou pochyby o sobě, v nás Češích bohužel hluboce zakořeněné, a zakřiknutost ze školy, kde nás v přirozeném spontánním projevu a v našich talentech nepodporovali vůbec nebo málo. Výsledkem je nesebedůvěra, že bychom mohli něco hezkého vytvořit a pocit nedostatečnosti.


Chtěla bych vás inspirovat k zahození všech vnitřních omezení a k vydání se na svobodnou cestu zkoumání vlastní nekonečné kreativity. Pole tvořivosti je široké tak, že se může realizovat opravdu každý. Nezapomeňte, že v tvorbě nejde o žádnou honbu za skvělým a dokonalým výsledkem. V tvorbě jde o samotný proces. Užívat si chvíle nadšené inspirace je natolik naplňující a obohacující, že “objektivní” estetika výsledného díla je vlastně nepodstatná. Takže - nenechte se se spoutávat a začněte hledat, v čem se budete realizovat právě vy! Kreativní jsme totiž ve své podstatě všichni, jen je to někdy třeba objevit.

Vlastně na světě neexistuje činnost, kterou by nešlo dělat kreativně. Ať už budete kreslit, sochat, zpívat, tančit, zakládat nové projekty, stříhat syna, vyrábět hračky, vařit večeři, ladit svůj outfit, psát básničku, fotit na mobil, hrát na ukulele, vytvořit vlastní místnost v clubhousu či organizovat online večírek nebo diskuzi - vždycky se můžete oddat kouzlu chvíle a nechat se strhnout svou kreativitou a vytvořit něco úplně nového a nečekaného, co vás rozveselí a potěší. 

 Můj šestiletý syn je kreativní i u vodoměru na záchodě.

Ráda bych se s vámi podělila o mé vlastní příběhy spojené s kreativitou a jejím otevíráním. Byla bych ráda, kdyby vám přinesly inspiraci a dodaly odvahu i pro vaši vlastní tvorbu. Tímto článkem tak otevírám celý cyklus s názvem Tvořím každým dechem. Protože nedílnou součástí mých vlastních tvůrčich procesů je zapisování si všech možných nápadů do našich vinylových zápisníků, vezmu vás na výlet hlavně po mých popsaných listech. Čeká nás prohlídka mých snářů, deníků, skicáků náušnic, čmáranic, básniček a dalších textů. Například příští článek se bude jmenovat Jak jsem dělala plakáty a doufala, že z nich vznikne písnička

Zachycovat si veškeré své nápady (i když se v tu chvíli mohou zdát blbé, k ničemu a bezcenné), vnitřní obrazy, fascinace, inspirace, je něco, co mohu jen doporučit. Lidé si často myslí, že vůbec nejsou kreativní a žádné nápady nemají. Pravda je ale taková, že jich mají spoustu - jenom jim nevěnují pozornost! Schválně si čistě experimentálně zkuste na půl hodinky v klidu sednout s papírem po ruce. Zavřete oči a nechte svou mysl, ať vám ukazuje myšlenky a obrazy. Zapisujte a zakreslujte si vše, co vám vytane na mysl - a buďte si jisti, že budete velmi překvapeni, co všechno v sobě najdete. Na pomoc si můžete vzít třeba vzpomínky na dětství, vaše oblíbené sny, filmy, obrazy, hudbu.. Zkuste vystopovat leitmotivy vašeho života. A jak říká Zbyněk, druhá půlka Lovemusic a expert na realizaci všeho možného - “když máš nějaký nápad, na nic nečekej, nemarni čas pochybnostmi a prostě ho udělej.”

Já jsem si nedávno udělala takový soupis mých osobních leitmotivů, symbolů a opakujících se témat. Zdá se to banální, ale vyšla z toho slušná pokladnice pro inspiraci k mé další tvorbě - třeba náušnic, na jejichž nové kolekci právě pracuji. A pro vás to může být pokladnice podnětů pro napsání povídky. Nebo namalování obrazu. Zkuste to! A nezapomeňte se s námi o váš “inspirační list” pak podělit a inspirovat další lidi k větší tvořivosti.

inspirace

V Lovemusic i v MINT Marketech je jednou z našich hlavní vizí povzbuzovat lidi ke kreativitě, k tomu, ať dělají, co je baví. Chtěla bych vás proto vyzvat, abyste se s námi na FB nebo na Instagramu podělili o vaše díla na jakékoliv téma. Označte je prosím hashtagem #tvorimkazdymdechem a my se těšíme na vaši tvorbu! Případně nám můžete posílat fotky na mail katka@lovemusic.cz. Doručené fotografie zveřejním v příštím článku, sláva vás tedy nemine.

Soutěž

Aby vám nechyběla motivace k tvorbě, přichystala jsem pro vás soutěž. Bude tématická k naší aktuální akci 2+1 zdarma na pryskyřicové pecky. Pošlete nám vlastní návrh na tento typ náušnice - může to být obrázek, fotografie, koláž.. cokoliv, co může sloužit jako motiv náušnice. Velikost motivu je kolečko o průměru 1 cm, nepouštějte se tedy do příliš velkých detailů. Pro inspiraci se podívejte na naše designy. Návrhy posílejte emailem s názvem SOUTĚŽ na katka@lovemusic.cz do 15.3.2021. Zaslané motivy vystavíme na našem faceboku. Autora s nejvíce liky odměníme pěti páry náušnic s jeho motivem, aby měl originální dárek pro sebe i osobité dárky pro své blízké.

 

Zpěvačka Kaczi s našimi peckovými náušnicemi

Autorka Kateřina Pletichová je zakladatelka Lovemusic, MINT Marketů, fotografka, kreativní ředitelka Ministerstva borůvek a muchomůrek a vášnivá tanečnice životem.