SINÉAD O´CONNOR - HOW ABOUT I BE ME (AND YOU BE YOU?)

SINÉAD O´CONNOR - HOW ABOUT I BE ME (AND YOU BE YOU?)

Snad nikdo neměl za svoji uměleckou kariéru tolik výkyvů, ať už osobnostních nebo profesních jako právě tato nezapomenutelná Irka. Zdaleka ne všechny její kroky nám mohou připadat pochopitelné, leckdy protivné...ale rozhodně se jim nedá upřít přesvědčení a zejména vášeň. Podezírat Sinéad O´Connor z neupřímnosti - impossible.


Sinéad nové milénium nezačala zrovna s lehkým krokem...na osobní problémy odkazuje totální odlišnost alb, která v té době vydala. Ambiciozní Faith & Courage s nádechem elektroniky a experimentu, o dva roky později soubor irských lidových písní, následovaný reggae albem a několika kompilacemi . Ale co si budeme povídat, kdo kdy slyšel ten hlas zpívat naplno, nespokojí se s ušeptanou Sinéad. Pomalu jsem ztrácel naději...poslední počin Theology jsem ani nedoposlouchal a vystoupení Sinéad na Colours of Ostrava bylo zklamání veliké (mohl jsem porovnat, viděl jsem ji v 1997 - nezapomentuelný duet s Natachou Atlas ve Fire on Babylon), ale velké věci přicházejí potichu...

Letos, bez nějaké větší propagace, vyšlo album How about you be you (and me be me)? A já si můžu říct, že lvice je zpět....bohužel má trochu Iveta B. look, což nemůže být ničím jiným než užíváním "léků" proti smutku. Nicméně šediny na vyholené hlavě vidět nejsou, oči má stále krásné jako kdysi a hlavně..hlavně je zase slyšet. 

Možná nejsem moc objektivní, protože jsem kdysi býval fanoušek numero uno a také nevím, do jaké míry u mě hraje roli fakt, že jsem nad ní skoro lámal hůl. Takže to můžete brát jako prosté doporučení k poslechu. Devět nových autorských písní, jedna coververze a živá verze starší písně I am stretched on your grave. Texty jsou evidentně autobiografické, alespoň zčásti. Sinéad tento sebeironický styl psaní docela sluší, také nepostrádají vtip. Očividná je i zpěvaččina blízkost víře, ale díky bohům tak nějak jinak, než když se před lety nechala vysvětit na sestu Marii Bernadettu. :-) (take off your shoes, you´re on hollowed ground). Pomyslný vrchol alba není první singl Wolf is getting married s působivým videoklipem, ale právě ona jediná předělávka na albu Queen of Denmark. Frontman übermelancholické kapely The Czars vydal před dvěma lety sólové album, na kterém se minimálně dotkl písničkářského nebe. Není divu, že Sinéad sáhla zrovna po této volbě, ale zřejmě hrálo její přátelství se zpěvákem. Píseň dokázala, že Sinéad je zpěv v plné formě, aspoň tedy hlasové. 

Zpěvačka měla vyjet na turné k nové desce a na své cestě nezapomněla ani na Prahu (z 1998: "i love Prague so much...and you can find a good ganja there"), avšak díky bipolární poruše Sinéad turné na doporučení lékařů zrušila. Lepší dočasně tichá Sinéad ne žádná...možná se vyplatí počkat a třeba pořadatelé zvolí něco jiného než Lucernu (ale ne SaSaZu prosim, prosim 10x). Prozatím si ale můžeme krátit čas s novou, výborně napsanou a zazpívanou deskou...v dnešní době, kdy dokáže nahrát desku každý je přijemné slyšet někoho, kdo opravdu ZPÍVAT UMÍ.

Nothing compares to Sinéad O´Connor