Prometheus - velké naděje

Prometheus - velké naděje

V poslední době se nevyhnul mediální masáži spojené s tímto filmem snad nikdo, kdo občas zajde do kina nebo se alespoň v jeho blízkosti občas objeví. Sám jsem nechtěl být tímto mediálním nátlakem dotčen, aby to neovlivnilo můj úsudek až opravdu film přijde do kin. 


Bohužel se mi to nepodařilo a ty dva trailery, které jsem viděl mne opravdu navnadily na něco velkého. Téma toho, odkud se původní Vetřelec vzal, než došlo na jeho výstřelky na lodi Nostromo, se jevilo jako mnohem zajímavější než další díl klasického Větřelce, do kterého by po minulé zkušenosti určitě někdo zkusil propašovat kupříkladu Kieru Knightly. 

Vybral jsem si půlnoční premiéru v Bio Oko a to, že i přes pokročilý čas mi film nedovolil usnout, je pozitivní fakt. Úvodní sekvence  a vlastně celá první polovina filmu byla famózní a člověku se skoro chtělo zapomenout na to, že nějaká očekávání vlastně měl. Ovšem pak přišel první zvláštní obrat v jednání některých postav, ale pořád se to dalo přehlédnout. Nelogických kroků ovšem přibývalo (geolog - zombie, sprint po "porodu"), až se film změnil na akční story lidí, kteří zmateně pobíhají po palubě lodi nebo kolem, aby svůj úkol zakončili tím, že se hromadně obětují pro záchranu lidstva...protože slovy hlavní hrdinky "Prosím věřte mi, musíte to udělat". 

Nemůžu si pomoct, ale Noomi Rapace v roli Elizabeth Shaw příliš neexcelovala. Působila sympaticky, ale neskutečně naivně a vedle Ripleyové by obstála lépe, kdyby místo sebe nechala hrát svou kolegyni Salanderovou. Oproti tomu Michael Fassbender v roli androida Davida byla  postava, která skrývala mnoho poloh, vlastně byla ve flimu jediným zdrojem humoru a nechal kolem sebe spoustu nezodpovězených otázek.  David se také stal propustkou do dalšího dílu, kterému pravděpodobně neunikneme. Poslední z hlavních rolí byl boss lodi Prometheus, Meredith Vickers, jíž tvář propůjčila Charlize Theron. Její postava klasicky hájila "zájmy lidstva" rozuměj: projekt cesty financovala její společnost. Proto byla zástupcem toho "zlého" lidského elementu. Charlize role ženy vamp nesedí a působila na mne mnohem více roboticky než android David. 

Ridley Scott odvedl skvělou režisérskou práci, herecké výkony byly obstojné, ale pro další díl bych doporučoval jiného scénáristu. Prometheus nenaplnil očekávání, která v nás probudil on sám . Tak ambiciozní a slibné téma by se mělo využít, co nejlépe a byla by věčná škoda, kdyby se z toho stala fraška. 

Snad ten let nakonec skončí dobře. Já zatím rozhodně nevystupuju!