Povídání o šití roušek, roušce zdarma k nákupu a návod na vyvařování

Povídání o šití roušek, roušce zdarma k nákupu a návod na vyvařování

Se zavedením roušek do prodeje jsme hodně váhali. Brzdily nás kapacitní i morální důvody. Naše švadlena byla nějakou dobu plně vytížená vlastním šitím pro nemocnice a úřady. Ale když zájem poněkud opadnul, přemýšleli jsme, jak dostat roušky k lidem.


Potom jsme řešili, jestli je vůbec morální prodávat roušky za situace, kdy v Česku úplně selhal trh s rouškami a lidé si je šijí doma sami a zadarmo. Takže nás nejdřív napadlo, že budeme přidávat jednu roušku zdarma ke každému online nákupu. No jo, ale co zákazníci, kteří jich potřebují víc? 

Nakonec jsme došli k tomu, že prodávat roušky morální je. Že je nádherné pozorovat tu obrovskou vlnu solidarity, lidskosti, vzájemné pomoci a sounáležitosti, co se mezi námi vzedmula. Ale že to vážně není úplně fér vůči všem těm lidem, kteří šijí jen proto, že je o roušky tak velká nouze. Ke všem těm skvělým matkám a babičkám a všem dalším dobrým lidem, kteří v potu tváře roztrhali svá prostěradla, nastudovali návody a už několik dnů od rána do večera šijí a šijí. Tito lidé šijí zdarma pro všechny své známé, zanedbávají své znuděné děti a jsou v časovém presu v už tak dost stresující situaci. Proto jsme se rozhodli roušky do nabídky přece jen zařadit. Zatím je šijeme v domácích podmínkách, ze 100% bavlněné látky, jako módní doplněk, nikoliv jako certifikovaný zdravotnický materiál v tovární kvalitě, nikoliv sterilně, ale - s láskou. Názory, jestli jsou lepší roušky jednovrstvé nebo dvouvrstvé se různí. My je šijeme jednovrstvé, ale zezadu je nahoře a dole látka tak zahrnutá, že za ni můžete vložit kapesníček nebo kus filtru do vysavače.

Každou textilní roušku musíte před použitím a po každém dalším použití musíte sterilizovat. My to děláme takhle:

Po otevření balíčku roušky vyjměte a dejte do hrnce s vodou. Důkladně si umyjte ruce. Za stálého mumlání slov mene tekel koronavire, do mé domácnosti nevkročíš a ani já tě na nikoho neplivnu uveďte k varu, vypněte a nechte vychladnout ve vodě. Během chladnutí můžete tančit kolem hrnce a zpívat - Ó svatý duchu starých prostěradel, filtrů do vysavačů a roztrhaných triček, dejž ať máme na rohlik i za časů koronakrize, láska nechť vstoupí do našich srdcí a ochrání nás před zlobou čínského netopýra, který v útrobách občana Čínské lidové republiky nešťastně skončil. Nechte uschnout, vyžehlete látku, ale vyhněte se svou žehličkou provázkům. Navolno uvažte šňůrky za ucho, vyzkoušejte a přizpůsobte si je. Místo vyvařování prý funguje i vyprat v pračce s pracím práškem na 60 stupňů.

I když virus vypadá s těma svýma anténkama dost roztomile, je to potvora. Takže před nasazením roušky na obličej si umyjte ruce a během nošení si nesahejte na roušku ani na obličej. Sundavejte uchopením za šňůrky a po použití vždy znova vyvařte.

Ať naše roušky chrání vás i lidi kolem vás. Nenechte si ničím a nikým vzít lásku a hudbu v srdci. Využijte volna, pokud ho opravdu máte, k rozjímání, k novým plánům, k hraní i s dětmi, zavolejte babičce a dědovi, mějte se rádi. Myslíme na vás.

https://shop.lovemusic.cz/cs/kategorie/144-rousky

Poznámka: Akce rouška zdarma ke každému nákupu byla ukončena ke konci dubna 2020.