Pod jménem Lana del Rey najdete hlas, hřích a noblesu

Pod jménem Lana del Rey najdete hlas, hřích a noblesu

Málokdy se hudebnímu světu stane něco takového, že se znenadání, jakoby odnikud, vynoří chybějící dílek puzzle, na který jsme čekali, avšak ve který jsme v tu dobu vůbec nedoufali. Jméno Lana del Rey jsem periferně vnímal na rozličných sociálních sítích, avšak v domnění, že jde o další hvězdičku typu Kesha apod., jsem jej záměrně přehlížel. Až silvestrovské noci, kdy docházelo k typickému youtube „home battle“ a každý chtěl pustit to "své" video... Zkusil jsem pustit tedy tu, o které se tedy tolik mluví a píše, respektive její video k písni Born to die. Hned jakmile začala zpívat, věděl jsem, že rok 2012 nebude špatný. 


Kombinace hlubokého hlasu, hříchu, špíny a noblesy v jednom mě zase jednou přesvědčila, že všechno tu stále ještě nebylo. Je docela možné, a dokonce i pravděpodobné, že se jménem Lana del Rey brzy přejíme a bude nás spíš štvát, jak už to s médii chodí, když nám prodejní artikly servírují na papírových podnosech či na pomyslných stránkách našich monitorů. A Lana se "prodává" velmi dobře, ačkoli ještě nevydala žádné oficiální album, to je plánováno na konec ledna. Všichni předpovídají zpěvačce velkou budoucnost a je téměř jisté, že jako rok 2011 patřil Adele, rok 2012 bude patřit právě americké slečně Elisabeth Grant, což je pravé jméno Lany del Rey.

Jelikož album ještě nebylo vydáno, není pořádně co hodnotit. Můžeme si poslechnout první album, které bylo za pomocí jejího otce vydáno na začátku roku 2011 ještě pod jménem Lizzy Grant (aka Lana del Rey). Album bylo k dispozici pouze v digitální verzi přes iTunes, avšak bez udání důvodů bylo později staženo z oběhu. Producent David Kahne projevil zájem o spolupráci den poté, co slyšel její demonahrávku a šlo tedy o první oficiálně produkovanou nahrávku, avšak jako debutovou desku nelze toto album ještě brát, protože vlastně nebyla vydána nikdy fyzicky.

Naštěstí potenciál jejího hlasu byl natolik velký, že v polovině roku 2011 podepsala nahrávací smlouvu s Interscope Records. Jako první oficiální singl byla vybrána skladba „Video Games“. Původně o ní jako o singlu nepřemýšlela, ale když dala song k dispozici na Youtube, měl natolik velkou odezvu od posluchačů, že nebylo třeba se rozmýšlet. Zřejmě jde o emocionální prožitek, protože Lana v rozhovorech uvádí, že skladba se jí zpívá těžko živě, protože ji stále dohání k slzám. Následovaly rozhovory a vystoupení zejména v televizi a hudební magazíny skočily po nové oběti. Rolling Stone napsal, že Lana je při svých vystoupení značně nervozní - a je snad něco sympatičtějšího, když v šoubyznysu vidíme, že všichni nejsou tak nudně dokonalí jako Beyoncé? 

Další sympatickou věcí je, že Lana je sama režisérkou svých videoklipů, které působí mile amatérsky. Zkuste se podívat na video k již zmíněné Video Games, které snad může být důkazem toho, že Lana není jen geniální marketingový tah nahrávacích společností, z čehož už ji někteří podezřívají. Podívejte se a posuďte sami, že si velký ohlas zaslouží. A já jí budu přát, aby ji hudební průmysl nesemlel jako kdysi stejně nesmělou a talentovanou Shakiru. Kamarádka říká, že má nervy napnuté jako lana - tak snad neprasknou pod vším tím tlakem, který je čeká. Let your feet won´t fail you now. 

beautifulwar