Orlické hory – svěží krajina, historie a architektura a nekonečná pohoda

Orlické hory – svěží krajina, historie a architektura a nekonečná pohoda

Pro milovníky pěší turistiky, hradů a zámků, hlubokých lesů a bystré vody jsou Orlické hory – jejich fanoušky familiárně přezdívané Orličky – skvělou volbou na takovou českou dovolenku. Mimo množství historických památek, muzeí všeho druhu, pastvin s ovcemi a kravami, bohatými lesními porosty a pozůstatky vojenských opevnění skýtá především klid a pohodu.


Orlické hory jsou takovými malými milými horami s nejvyšším vrcholem Velkou Deštnou (1115 m n.m. – což není zas tak málo) – ovšem pokud se vyloženě nechcete škrábat do kopců, můžete si tu užívat mírně zvlněné procházky po skvěle značených turistických trasách nebo využít rozrůstající se síť cyklostezek, kterou můžete lehce projet až do sousedního Polska. Příjemné projížďky slibuje třeba okolí Divoké Orlice, ve které si můžete případně zchladit unavené nohy.

Milovníky historie potěší, že v Orličkách máte jeden zámek/hrad/kostel/vojenské opevnění – všechno pěkně vedle sebe. Za jediný den tu můžete vidět všechno, na co si pomyslíte… Z posledního výletu můžu třeba zmínit Rychnov nad Kněžnou s barokním zámkem s příjemnou kavárnou, poutní kostel Neratov s prosklenou střechou, vojenskou tvrz Hanička a množství dalších vojenských bunkrů, a navíc zříceninu hradu Skuhrov, hrady Potštejn nebo Litice.

Jestliže jste zvědavci a toužíte po prohlídce s výkladem zkušeného průvodce i trochou adrenalinu, zajděte na zmíněnou vojenskou tvrz Haničku. Doporučím vám ale pořídit si vstupenku včas – online, taky včasný příjezd, protože od parkoviště k Haničce je to docela kus do kopce lesem, a taky nezapomeňte na teplé oblečení, protože uvnitř bunkrů je i v létě zima (do 10°C).  Před Haničkou můžete posedět u zaslouženého piva nebo limonády a prohlédnout si vojenskou techniku včetně tanku nebo polní kuchyně. Jestliže prohlídku neplánujete, udělejte si procházku po dalších bunkrech – je to hlavně v létě příjemná cesta chládkem lesa, ve kterém možná narazíte i na ostružiny nebo lesní jahody.

Osvícení a božský klid si užijte v Neratově. Zdejší kostel se doslova hvězdou sociálních sítí. Po rekonstrukci se totiž ze zarostlé ruiny, kterou už si začala brát zpátky příroda, stal cíl poutníků nejen z ČR, ale i z Polska nebo Německa. Samotný kostel má jednoduchý interiér se skleněnými vitrážovými prvky s motivy holubic, vyhlídkový ochoz s menší expozicí o přestavbě kostela a hlavně – prosklenou střechu, kterou vidíte doslova do nebe…
Neratov ale není jen kostel – najdete tu krámek s výrobky z místní chráněné dílny, restauraci, dřevěnou budovu pivovaru přímo u hranice s Polskem, kde vám natočí neratovské pivo a taky samoobslužnou zahradu, kde si můžete nakoupit sadbu, drobné ovoce nebo zeleninu. Zaplatíte do kasičky – doporučené ceny a váhu najdete u vstupu do zahrady.

 

Z Neratova se můžete vydat ještě třeba na Šerlich. Tam vás přivítá Masarykova chata s vyhlášenou restaurací s originálním interiérem. Pokud k chatě vyjdete pěšky, neváhejte si dát pořádnou porci, určitě si ji zasloužíte. Šerlich se totiž nachází ve výšce 1019 m n.m.

Největší devizou Orliček je ale krásná krajina, kde můžete najít i své nerušené místo k odpočinku, chodit na túry a sbírat borůvky nebo bylinky, nebo trávit čas na některé z místních farem.

 

O Orlických horách by se daly psát statě, ale už jsem skoro u konce a jako bonus přidávám už jen dvě doporučení:

Kounov – je nenápadná vesnice kousek za Dobruškou, zaprvé je tu tzv. magnetický kopec a voda tu teče do kopce a zadruhé – v jedné jeho části můžete najít hobití domečky.