Marina and The Diamonds vystoupí před Coldplay

Marina and The Diamonds vystoupí před Coldplay

Je to už přes dva měsíce, co Marina and the Diamonds vydala své druhé album "Electra Heart" a já jsem album nechal projít náročnou zkouškou a podrobil jej nekompromisním opakovaným poslechům. Výsledkem je obroušený diamant, který svůj lesk neztratil. 


Dle uměleckého jména, kterým se Marina prezentuje jsem nabyl dojmu, že jde o druhou Florence & The Machine, je tomu ovšem jinak. Diamonds v názvu je překlad zpěvaččina řeckého příjmení a těmito diamanty jsou pro ni její fanoušci. Jak sama říká "I am Marina. You are the Diamonds". 

Těžko by rodačce z Walesu někdo hádal řecký původ. Avšak i přes nynější "nepopularitu" balkánské země se k jejímu dědictví Marina hrdě hlásí. Na prvním albu Family Jewels z roku 2010 není kupodivu odkazů na řeckou mytologii zdaleka tolik, jako na albu druhém...již jen samotný název desky mluví za vše. Oproti příliš dlouhé a přeexponované prvotině "Family Jewels" není druhému albu příliš, co vytýkat - vyjma příliš diskofilní písně "The State Of Dreaming". Není ani příliš dlouhé, ani příliš krátké, rychlejší kousky jsou hezky v rovnováze s baladami a celkově z alba ční povedená snaha o koncept. Ale fanoušci určitě Marině mají za zlé, že se odklonila od pop rockového ladění písní k více hitové poloze. Kupříkladu první singl "Primadonna" si hitovými ambicemi nezavdá třeba s hity, které po nás s pravidelností mrská Shakira. S tou má Marina nakonec docela podobnou i hlasovou polohu. 

Takže mírnou změnou image a mnohem více důrazu na elektroniku jsme dostali něco, co soukromě nazývám Gaga DelRey, ale i přesto jedinečnou. Nejsem přesně schopen popsat, čím se mi Electra Herat líbí, protože musím uznat, že je sladká jak cukrová vata. Marina má tak silný hlas a talent napsat pro sebe tak zvláštní vokální linky, že Vás to nutí zpívat s ní...a to nejde jinak než naplno, takže opatrně ať vás někdo neslyší. 
Zasvěcení jistě ví, že 16. září v Praze opět koncertují Coldplay...a hádejte, kdo bude předskokan (ka)? Ano, Marina...a diamanty určitě budou přítomny též.