Konec igelitových tašek v Čechách

Konec igelitových tašek v Čechách

Kdyby se igelitové tašky a sáčky, které každoročně v česku použijeme a vyhodíme, rozložily, zabraly by rozlohu dvou pražských Stromovek. Dohromady tak použijeme přes osm milionů tašek a sáčků denně. Celkem to dělá jeden milion igelitových tašek, které se na světě použijí během jedné minuty. 


Jejich negativní dopad na životní prostředí je přitom zcela enormní. Často se stává, že ze skládek či skladů ve spalovnách „igeliťáky“ uletí a stane se z nich mimi jiné i nechtěná potrava pro zvířata, které mohou ohrožovat na životě. Ročně tak kvůli jejich pozření zemře přes milion živočichů. Navíc se také dostávají do vodních toků, kde svým hromaděním napomáhají vzniku odpadkových ostrovů v oceánech. V průběhu let se v mořské vodě vlivem ultrafialového záření začnou sáčky (společně s plasty) rozkládat na mikroskopické fragmenty, které pak chtě nechtě přijímáme prostřednictvím rybího masa. Ani jejich samotné spalování není zcela vhodným řešením, protože zvyšují emise toxických látek, které se pak ze spaloven dostávají do ovzduší. Děsivé také je, že jejich rozklad trvá až 1000 let. Přitom se v posledních letech objevuje levná, ekologičtější a zároveň i stylovější alternativa, kterou jsou plátěné (látkové) nákupní tašky. 

Nákupní plátěné tašky jsou hitem posledních let. Každý si může vybrat svůj design, nemusí se bát, že se urve ucho, protože látka víc vydrží, a navíc jsou velmi skladné a cenově přístupné. V Lovemusic se na látkové nákupní tašky specializujeme a vyrábíme je v různých barvách, s originálními motivy od mladých designérů. Výroba probíhá kompletně v České republice a už se těšíme, až bude platit potisk na jedné z našich tašek Konec igelitek v Čechách.

Plátěné tašky však nejsou jedinou možností, jak se dá množství igelitových tašek a sáčků eliminovat. Ke snížení počtu by také přispělo, kdyby lidé jednorázové sáčky použili opakovaně a při nákupu dávali do pytlíku více různých potravin. Smutný je i fakt, že se u nás ročně spotřebuje cca 1,5 milionu – 3 miliony igelitových produktů, přičemž pouhé jedno až dvě procenta se následně recyklují. K tomu by mohl napomoci systém poplatků za odpad, jež funguje v západních zemích, a který je založen na tom, že občané platí vyšší poplatky za množství netříděného odpadu, který spotřebují, přičemž za tříděný odpad platit nemusí.

Již od roku 2009 začaly i obchodní řetězce cítit potřebu omezení igelitových tašek, které si zákazníci odnášejí a proto je zpoplatnili jednou korunou. Toto zpoplatnění vedlo ke snížení odebraných tašek na polovinu (cca 20 milionů tašek na rok pro jeden řetězec) a výtěžek putuje na podporu životního prostředí.

O tom, jak využít igelitové tašky teď, když už používáte ty látkové, si můžete přečíst v následujícím článku Krása světa igelitových tašek.