Kočky - kdo tady koho vlastně ochočil?

Kočky - kdo tady koho vlastně ochočil?

Kočka domácí a.k.a. Felis silvestris f. catus. Velký mazel a velký pán! I srdce toho největšího tvrďáka zjihne, když se okolo batolí malá kulička s ocáskem jako anténka. Stejně tak potěší i ti větší, co na mazlení musejí mít náladu, avšak v případě, že vidí naši rozesmutnělou duši, běží ji hned uchlácholit.


Všichni známe GarfieldaPusheen či Simons cat a všichni, co jsme se nechali minimálně jednou fouskatou číčou ochočit, víme, jak skvěle tyto kocouří příklady odrážejí skutečnost. To, jak jsou kočky nevyzpytatelné, sobecké… a tak úžasné! Když na vás vaše číča usne, jste schopní se hodinu nehnout, abyste náhodou svého mazlíčka nevzbudili. Desetkrát za čtvrt hodiny jej pustíte ven a pak zase zpátky dovnitř, protože se váš chlupatý mazel neumí rozhodnout. A i když si někdy trochu zanadáváte, stejně jim nakonec na ty jejich velké oči skočíte.

A proč tomu tak je? Těžko říci. Ale jasno si o tom dělali už i v průběhu starověkého Egypta, kdy se postupným sbližováním kočky dostaly do každodenního života starých Egypťanů. Byla to jediná zvířata, která měla svou svobodu a mohla si přicházet či odcházet kdykoli chtěla. Možná i proto neměly kočky ve starém Egyptě svá jména, používalo se pouze všeobecné označení miu. S ubíhajícím časem čičiny zposvátněly do takové míry, že si zasloužily i posmrtné balzamování a uložení do kočičích hrobů a rodina zemřelé kočky si dokonce na znamení svého smutku oholila svá obočí. A pokud si snad ve vesnici někdo dovolil znetvořit či zabít tohoto posvátného tvora, čekal jej trest smrti či useknutí ruky.

V dnešní době je kolem šedesáti plemen koček, každé je typické svou srstí, charakteristickými projevy v chování, přítulností, společenskostí a podobně. Všem je ovšem člověk jako takový nakloněn podlehnout a vytvořit jim ve svém životě obrovský kus místa. A velmi rád. I lovemusic.cz si uvědomuje magickou přitažlivost těchto čtyřnohých mazlíčků, co vám prokouknou až do duše. V zásobě tedy máme několik kočičích vintage šperkůnástěnných hodinnákupních tašekpecek do uší a mnoho dalšího. Rozšířit tak svou kočičí smečku nebylo nikdy jednodušší.)