I LOVE IT RAW

I LOVE IT RAW

O tom, že je Lovemusic značkou jež se veze na vlně pozitivismu, není pochyb. Věříme, že malým, ale ne bezvýznamným, krůčkem kupředu je právě i zdravá strava, ať už ve formě nákupů u farmářů a bio potravin, nebo ve změně životního stylu na vegetariánský, veganský či vitariánský.


Popularita raw food, neboli v překladu „syrové stravy“, (označováno také jako živá) se neustále zvyšuje. V naší době, době 21. Století nachází stále více pochopení a podpory. Neustále se zvyšující počet příznivců zdravého stravování a nabývající zájem o ekologii a životní prostředí jsou toho důkazem. Do karet tomuto stravování hraje i fakt, že s příchodem nového tisíciletí, jakoby se s dokumentárními filmy zabývajícími se samotným stravováním, etikou zacházení se zvířaty a ekologickými problémy s potravou spojenými, roztrhl pytel. 
Vegetariánství je u nás již relativně běžné a sama se s ním setkávám čím dál častěji. I veganství si u nás, byť velmi pomalu, buduje své zázemí a řekla bych, že můžeme věřit, že za pár let přestanou být produkty jako sójové mléko, či jogurty, nahrazující ty živočišné záležitostí těch „bohatých.“ Raw strava však u nás úplně zcela běžnou záležitostí není. Když uvážíme, že už samotní vegetariáni, či vegani mají co dělat, aby každodenně neposlali pár lidí k šípku kvůli nemístným připomínkám, stupidním otázkám a nikdy nekončícím diskuzím, které mnohdy nakonec vedou jen smutnému povzdychu a konstatování, že: „Hlavou zeď neprorazíš.“ Jaké to pak asi je pro vitariána, který dle názoru těch, jez spolkli všechnu moudrost světa, nemůže jíst už dočista nic? Otázky a „strachy“ jako: „A co teda jíš?“ „Umřeš! Budou ti chybět vitamíny!“ „Není to zdravý takhle si odpírat!“ jsou pak na denním pořádku.

Paradoxně raw food může být velmi rozmanitou a barevnou stravou. Každopádně a za všech okolností je stravou velice výživnou. „Potrava je složena převážně ze zeleniny, ovoce, semínek, luštěnin, obilovin a řas. Namísto klasických úprav jako je vaření a pečení se používá mixování, odšťavňování, namáčení a vysušování. Typickou součástí raw food přípravy je i určitá imitace běžných pokrmů jako hranolky, pizza, hamburger, špagety - rozdíl je pak v použitých surovinách (hranolky z ředkve, špagety z cukety apod.).“ 

Kromě vysokých výživných hodnot má údajně syrová strava velký vliv na odvápnění tzv. třetího oka neboli šišinky, což je však tématem natolik obsáhlým a spekulativním, že si o něm budete moci přečíst v navazujícím článku.

Pokud vás tato tématika zajímá a rádi byste zkusili něco nového, ale máte strach, že budete hladovět, protože kořínky a klíčky přece nemůžou člověka s hladem koně nasytit, doporučuji to prostě vyzkoušet, třeba jen pár dní a sami uvidíte, jestli se budete cítit lépe.

Odbornice na složení potravin Mgr. Michaela Bebová radí:

„Při rozhodování, zdali je pro nás konzumace pouze syrové stravy vhodná, zkusme poslouchat naše tělo a raději vnímat svou individuální konstituci než bezmyšlenkovitě podléhat okolnímu tlaku. Pokud víte, že vás tato strava nadýmá, cítíte se slabí a je vám spíše zima než teplo - není to strava pro vás. Pokud vám ale raw pokrmy chutnají, zpestřit jídelníček si jimi určitě můžete. Cítíte-li se silní, horkokrevní a máte silné trávení, potom pro vás syrová strava může být zajímavou očistou např. před nadcházejícím zimním obdobím.“

My, v Lovemusic, rozhodně strach nemáme a sami s raw food experimentujeme a do budoucna chystáme rozšíření edice „I love it raw“ o nové designy. Pokud tedy fandíte novým směrům a věříte v lepší zítřky, nebojte se o to podělit s ostatními! Plátěná taška „I love it raw“ nebo nové vinylové hodiny se stejnou tématikou můžou být skvělým prv-ním krokem ke zdravější budoucnosti. Pakliže oplýváte nezodpovězenými otázkami vztahujícími se ke stravování, níže naleznete list dokumentárních filmů, jež mnohým pomohly otázky zodpovědět, otevřít oči a podívat se na problém z mnohých mnohdy nečekaných perspektiv.

Pozemšťané
http://www.csfd.cz/film/118264-pozemstane/

Fat, sick, nearly dead
http://www.csfd.cz/film/302653-fat-sick-nearly-dead/

Forks over knives 
http://www.csfd.cz/film/302405-forks-over-knives/

Potraviny a.s. 
http://www.csfd.cz/film/257552-potraviny-a-s/

Na jídle záleží 
http://www.csfd.cz/film/267508-na-jidle-zalezi/

Dying to have known 
http://www.csfd.cz/film/296972-dying-to-have-known/

Fast food nation 
http://www.csfd.cz/film/222461-fast-food-nation/

Pro anglicky mluvící může být velmi zajímavé také:

The Future of The Global Food Supply at Risk 
https://www.youtube.com/watch?v=_zokf2S6MRo

The genetic roulette 
http://geneticroulettemovie.com/

Zdroje: 
1) http://www.jogadnes.cz/joga/724/ 
2) https://www.facebook.com/notes/ra%C3%AFs-dreadspirate-zaidi/30-documentaries-about-food-farming-agriculture-gmos-water-the-tar-sands-etc/10151286908552258 
3) http://rawlivingradio.com/wp-content/uploads/2013/10/Third-Eye-Activator-Foods.pdf 
4) http://foodforconsciousness.blogspot.de/p/reactivating-pineal-gland.html 
5) http://www.rawfoodlife.com/#axzz3J5oxIExU