Hudební injekce od Lady Gaga

Hudební injekce od Lady Gaga

Zprvu by se mohlo zdát, že jakýkoli svazek s touto slečnou bude "bad romance", ale rád jsem sám sebe vyvedl z omylu. Lady Gaga se vzala jakoby odnikud, a to je první věc, kterou jí odpůrci vyčítají aniž by si zjistili více. Stefani Joanne Angelina Germanotta se narodila v roce 1986, na piano hraje od čtyř let a ve 14ti letech měla první vystoupení, kterých později ještě pod původním jménem Stefani Germanotta odehrála v New Yorku ještě spoustu. To jen tak na úvod, že nespadla z Gurunu přímo před reflektor. 


Někdy před dvěma lety jsem to divné jméno slyšel pořád někde, tak jsem si říkal, že se asi někde něco děje. Tak nějak jsem si myslel, že už tu všechno bylo a že mě nějaká Gaga nemůže překvapit. Poker Face, kterou všichni adorovali mě nijak zvlášť neoslovila, zlom nastal až s Paparazzi. Písnička bůhvíočem, ale je výborně prodaná a bylo to právě video, co mě přesvědčilo, abych se podíval na další a dal šanci hudbě budoucnosti :) Pak už to šlo rychle...viděl jsem pár živých vystoupení a čím dál více jsem byl přesvědčen, že na ní něco je. Je tam dravost, s přesnou naivitou nepředstíraná touha po životě, nenudí a provokuje, baví se a přitom výborně zpívá. První album se celé moc poslouchat nedá, až na pár výjimečných věcí je to víceméně „tucka“. Až na druhém EP se do toho dáma obula...a world went Gaga. Úspěch a vliv alba je nepopiratelný a zároveň vzbudil zvědavost, co nám radio Gaga zahraje (a hlavně taky ukáže) příště. 

Dočkali jsme se letos květnu asi po půl roce, kdy promotion alba Born this Way jela naplno a úspěšně. Gaga prohlašovala něco o desce dekády, snad že bude obsahovat i prvky metalu. Sama sobě si uškodila, že nastavila laťku hodně vysoko, ani ne tak pro sebe, jako spíš pro haters, kteří čekají na to, kdy ji za něco můžou napadnout. Bohužel album dekády to není, ale jako metafora pro výjimečnou desku to je více než vhodná. Nazval bych to agresivní pop, ten metal je tam zastoupen spíš jako něco, co tam ve skutečnosti není a to je právě ono. Zatím jsou venku 4 videa, z nichž nejslabší byl ten první (Born this way). Dalším byl mírně přeexponovaný Judas, výtečná You And I s hostujícím Brianem Mayem a výpůjčeným samplem od Queen a před pár dny byla premiéra videoklipu k první skladbě na CD Marry the night. Sama píseň vtipně komentuje: "It's like Whitney, but imagine if Bruce Springsteen had a baby with Whitney Houston — that's what it is". Ona celá tvorba Lady Gaga je takové dítě skupiny lidí, kteří ji inspirovali...a všichni z nich měli světu co říci. Z toho tedy logicky nemůže vzejít nic špatného, navíc když se člověk obleče do hovězího, tak je ho nejen lépe vidět, ale i slyšet. Toho Gaga využívá k propagaci nejen svých hudebních počinů, ale také pro nejrůznější charitativní akce, kdy jí jde o to zlepšit svědomí světa. Lady Gaga učí své posluchače zdravé sebelásce. Jsou lidé, kteří ji nemůžou vystát a chápu, že ta její dravost na někoho může působit protivně, ale já osobně bych rozdělil hudební svět na "před Lady Gaga a po ní". Svět získal novou superhvězdu v době, kdy ji opravdu potřeboval, a tak snad nám novodobá hippie bude kralovat ještě dlouho.