Karlovy brněnské Okamžiky

Karlovy brněnské Okamžiky

Na začátku nápadu bylo triko s Janem Werichem. Je na něm citát od Jana Masaryka: „Mít rád lidi a milovat lidi, to je to celé tajemství a jediný recept na štěstí.“ Jedna z nezapomenutelných vět, kterou Werich proslavil ve svých hovorech o demokracii v roce 1968 v pořadu Co tomu říkáte, pane Werich.


Portrét, který na triku je, nakreslil Zbyněk Hanko, spolumajitel Lovemusic, malíř a kreslíř a milovník života.

To „Werichovo! triko viselo u nás v krámku, a mělo tu své vlastní místo a svůj vlastní svět. Tak jsme si řekli, že bychom mu mohli udělat takového brášku. Bratra v triku!

A napadl nás Karel Čapek. Kateřina pohotově nahledala Čapkovy citáty. A našla ten pravý. V téhle době rezonuje jako nikdy předtím: "Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky."

Karel měl mimo jiné vztah k Brnu. V letech 1905-1907 tady studoval na Prvním českém gymnáziu na třídě kpt. Jaroše, kam přestoupil z gymnázia v Hradci Králové. V Brně v té době bydlela jeho sestra Helena, která nad ním držela během studia ochrannou ruku. Jemu bylo v té době jen 15-17 let.

Po dokončení studií v Brně se přestěhoval do Prahy, aby tu studoval nejprve na Akademickém gymnáziu a později na Filozofické fakultě. Během téhle doby si dokonce odskočil na takový malý Erasmus – s bratrem Josefem studovali ve Francii, kde oba jeden rok nasávali atmosféru, nové vlivy, umělecké směry a jistě i víno.

Karel i Josef pracovali jako novináři v Národních listech a Lidových novinách. V Brně Karel přispíval do deníku Moravská orlice a časopisu Moravskoslezská revue. V Brně vyšly taky Karlovy literární prvotiny. Proto vážil poměrně často cesty do brněnské redakce. Sem tam jel přes Brno do Bílovic nad Svitavou k sestře.

V roce 1920 se seznámil Karel s herečkou Olgou Scheinpflugovou. A o pár měsíců s Věrou Hrůzovou, se kterou se potkal v literárním salónu v Praze, a která se později přestěhovala do Brna. (Ano! Karel Čapek měl rozhodně dvě holky najednou!) Táhnul to s oběma – Věra byla o 11 let mladší než Karel. Scházeli se, jak jen to šlo – v Brně v Pisárkách a v parku v Lužánkách, někdy v Praze.

Věra byla velice krásná a velmi praktická. Když se dozvěděla o tom, že má Karel ještě druhou známost, jejich poměr ukončila. Vdala se v roce 1923. Věra s Karlem si ale psali i dál. Jen dopisy, dříve poměrně žhavé a erotické, dostaly jiný ráz.

O Věře toho moc nevíme, žila prostý život, starala se o hospodářství svého manžela a sbírala kaktusy, k čemuž přivedla i Karla. Její tajemnou a nebezpečnou krásu a divokost, jakou v ní Čapek viděl, nejlépe připomíná postava princezny Wille v románu Krakatit. Věra Hrůzová zemřela v roce 1979.
Dopisy od Karla schovávala celý život šuplíku. Krátce před svou smrtí se rozhodla, že svolí k jejich vydání.

My asi známe Čapka různě, ale rozhodně jinak než jako milovníka. Známe jeho dílo, četli jsme možná povinnou četbu ve škole, možná taky ne. Známe jeho postoj k lidem – mírný a vlídný, ale přímý a pragmatický. Někdo si možná vzpomene na Čapka v souvislosti s prezidentem Masarykem.

Hledali jsme ale pro naše triko spojení, které by znal každý. Měli jsme variantu, na které byl Karel se svým bratrem Josefem, ale nebylo to ono. Nakonec vyhrál motiv, který snad zahřeje u srdce každého. Dášeňka!

Karel byl amatérský fotograf a Dášeňka byla jeho oblíbený, i když dost nevděčný objekt. Její příhody známe z knížky pro děti, ve které ji Karel Čapek sledoval už od štěňátka, a pro kterou psal i malé psí pohádky. Tahle knížka – nebo i večerníček dost možná provázeli dětstvím i vás. Proto se těšíme, že si naše nové triko oblíbíte. Připomene vám krásné okamžiky vašeho dětství, rodičům dnešních dětí chvíle, které tráví se svými dětmi, a ostatním tu prostou a pravdivou skutečnost:

"Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky."

https://shop.lovemusic.cz/cs/7102-panske-tricko-modrosede-okamziky

 

Foto: Kateřina Pletichová

Model: Martin Krajíček & Pepina

Ilustrace na triku: Zbyněk Hanko