Hromada zajímavých festivalů, které stihnete ještě letos v létě

Hromada zajímavých festivalů, které stihnete ještě letos v létě

Letní prázdniny pozvolna ubíhají, dovolené se krátí, z prvních letních táborů se vracejí děti a kdekdo může hledat tip, co dělat v druhé půlce prázdnin. Proto jsme pro vás vybrali několik zajímavých žánrových festivalů, které ještě můžete stihnout.
O některých festivalech z našeho výběru jste už možná slyšeli, o jiných vůbec. Jsme zvědaví, jestli se inspirujete a vyrazíte někam, kde jste ještě nebyli. My pojedeme s Lovemusic stánkem na Besedu u Bigbítu, TrutnOFF BrnoON a Bečva času. Těšíme se na vás.


29. 7. – 6. 8. JIRÁSKŮV HRONOV (VYZKOUŠENO)


Nejstarší divadelní festival ochotnického divadla v Evropě letos slaví už 92 let existence. Odehrává se ve východočeském Hronově – rodišti Aloise Jiráska, ve městečku, které sice není nijak velké, ale zato je během festivalu tím víc plné jak návštěvníků, tak programu pro všechny generace.
Důvodem, proč na Jiráskův Hronov zavítat je samozřejmě divadlo – v programu najdete představení ochotnických, poloprofesionálních i zcela profesionálních souborů. Vstupenky stojí hubičku a dají se koupit na stránkách festivalu. Část programu se odehrává pod širým nebem – buď na náměstí před divadlem nebo v nedalekém parku.
Na Hronově se nebudou nudit ani děti – v parku probíhají různé dílničky i koncerty, a na delší vycházku, po které budou krásně spát, je můžete vzít na Stezku pejska Voříška pojmenované podle pejska z pohádek bratří Čapků. V okolí Hronova je taky spoustu míst k výletům, takže za mě doporučuju.
Bonus: pro odvážné návštěvníky festivalu je možná ochutnávka místního léčivého pramene – tzv. prdlavky.

divadlo hronov


4. – 6. 8. LET IT ROLL OPEN AIR


Let It Roll je největší festival na světě věnující se hudebnímu žánru drum & bass. I v letošním roce se bude konat v areálu bývalého letiště v Milovicích ve středních Čechách.
Festival je vyhlášený mj. pro největší stage v Evropě a megalomanský zahajovací ceremoniál se světelnou show a projekcí.
Festival je zvláště vhodný pro milovníky velmi dlouhých víkendů, kterým nevadí nedostatek spánku.


9. - 13. 8. BRUTAL ASSAULT


Spojení vojenské historie a drsné muziky slibuje Josefovský Brutal Asaault, kam každoročně přijíždějí fanoušci heavy metalu z celého světa. Během pěti dnů kreativního a hudebního šílenství, jehož součástí jsou i všelijak kostýmovaní fanoušci, se mimo 150 kapel chystá i hororové kino a výstavy.
Josefov je pevnostní město necelých 20 km od Hradce Králové. Je kulisou mnoha válečných, ale i zombie filmů. Festival se odehrává v bývalé barokní pevnosti, která byla dříve zasazena do krajiny tak, aby byla na první pohled neviditelná. Dnes je většina pevnostních kasemat porostlá zelení, takže kontrastem k divoké hudbě je zpěv ptáčků v přilehlém parku a okolí.
Tip: Kousek od Josefova je Jaroměř s říční plovárnou a jen kousek dál se může návštěvník vydat na výlet na Kuks nebo do ZOO Dvůr Králové. Největší ZOO je ale během festivalu právě přímo v pevnosti.
Doporučení: nechte děti doma


12. – 14. 8. CHODSKÉ SLAVNOSTI A VAVŘINECKÁ POUŤ


Z trochu jiného ranku je největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách. Chodské slavnosti se odehrávají v Domažlicích, kde je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.
Každoročně do Domažlic přijíždějí milovníci folklóru nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Na několika scénách pak návštěvníkům zprostředkovávají tradiční kulturu svých zemí a oblastí.
Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10.00 hodin.

 

17. – 21. 8. FILM NOIR FESTIVAL (VYZKOUŠENO)


Jubilejní 10. ročník přehlídky film noir – specifického žánru světové kinematografie – se bude letos konat na hradě Český Šternberk. Unikátní spojení filmů a lokace festivalu vytváří skvělé podhoubí pro mimořádný zážitek. Festival seznamuje návštěvníky jak s perlami světové produkce, které vznikaly už za časů černobílého filmu, tak s filmovými novinkami, jež se vizuálním stylem a atmosférou blíží právě žánru film noir. Mimo samotných filmů slibuje erudované lektorské úvody.
Lákadlem pro návštěvníky může být mimo seznámení s tímto filmovým žánrem také představení seriálových novinek formou promítání pilotních dílů.
Bonus: pobyt na hradě

 

11. - 31. 8. LETNÍ LETNÁ


Takový jiný pražský festival. V Letenských sadech se během srpna už tradičně koná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Bohatý celodenní program a výjimečná večerní představení a koncerty lákají na to nejlepší, co se urodilo na poli nového cirkusu v ČR i v zahraničí.
Jestliže se nechcete jen dívat, ale trochu protáhnout tělo, je možné navštívit některou z novocirkusových dílen a naučit se pár akrobatických triků. Dětem jsou určeny příměstské tábory a workshopy, na které se mohou přihlásit.
Značnou výhodou festivalu přitom je, že většině představení je možné porozumět beze slov, což je mj. příležitostí, pokud v létě hostíte kamarády ze zahraničí. Na Letné je taky mnoho zákoutí, kde je možné rozložit deku a užít si piknik a jen tak vstřebávat atmosféru.
Tip: Vstupenky kupujte s předstihem. Některá představení se prodávají víc než rychle.

 

24.—28. 8. THEATRUM KUKS – BAROKO VŠEMI SMYSLY... (LETOS VYZKOUŠÍM!)


Multižánrový festival Theatrum Kuks i letos přináší netradiční zážitky, ve kterých se prolíná vážná hudba, tanec, opera a loutkové divadlo. I tento rok se koná na půl cesty mezi Hradcem a Dvorem Králové nad Labem, na Kuksu – místě s mimořádným geniem loci. V okolí barokního hospitalu obklopeném sochami Matyáše Bernarda Brauna, na otevřených scénách pod dozrávajícími jabloněmi, mezi voňavými zahradami i v nově otevřených prostorách Comoedien Hausu s interaktivní výstavou loutek si na své přijdou jak dospělí návštěvníci toužící po něčem novém, tak děti.
Tématem letošního ročníku, který připomíná 330 let od založení místních lázní, je voda.
Tip: Vezměte si kola – až na Kuks pohodlně dojedete po Polabské stezce.

kuks

1. – 4. 9. VYŠEHRÁTKY (VYZKOUŠENO)


Ještě jeden pražský festival: Přímo uprostřed Prahy, na Vyšehradě, se tradičně koná interaktivní festival VyšeHrátky, který je určen zejména dětem. Mimo divadelních představení a koncertů kapel pro děti, nabízí celodenní zábavu v různých dílničkách výtvarných a divadelních a vyžití pro děti přemýšlivé i divoké.
Rodičům se jistě bude zamlouvat možnost piknikovat v parku i blízkost metra. Milovníkům historie navíc Vyšehrad nabízí vhled do slovanské mytologie i výhled na řeku (tuším, že je tu i místo, odkud měl podle pověsti skákat Šemík).