Český ráj to napohled

Český ráj to napohled

Psát článek o výletu po Českém ráji v centru Amsterdamu je sice trochu podivné, nicméně bych nerada, abyste snad přišli o příležitost objevit tento kus české země, který rozhodně stojí za vidění. A věřte, že název nelže…


Krásy Českého ráje byste rozhodně nespočítali na prstech jedné ruky, ani dvou, ani všech svých končetin, snad možná na končetinách stonožky, ale možná ani to ne. Tahle oblast, do které vede cesta přes pohádkový Jičín, nabízí tolik možností vyžití, že snad není nikdo, kdo by si tu nepřišel na své. Pohádkové zámky a nedobytné hrady, příroda, rybníky, skalní města a další krásy tu najdete doslova za každým rohem. To máte: samotný Jičín s jeho krásným náměstím, ikonickou věží a Valdštejnskou lodžií, Pannu a Babu alias Trosky, zámeček Humprecht a blízkou (Šrámkovu) Sobotku, oblíbené Sedmihorky, zámek Hrubá Skála, vrch Kozákov a další a další.

Liška pro vás má tentokrát tipy na výlet do Jičína a na Hrubou Skálu, ale vy se můžete rozjet a rozletět mnohem dál a na delší čas.

Jičín je město pohádky – a to zcela zaslouženě. Kdo by totiž neznal Rumcajse, loupežníka z knih autorů Václava Čtvrtka a Radka Pilaře, a jehož červený klobouktolik připomíná jičínskou věž? Mimo slavného pohádkového festivalu najdete ve městě i Rumcajsovu ševcovnu, jejíž návštěvu uvítají určitě děti, ale líbit se jistě bude i dospělým. Bacha si dejte jen na otevírací hodiny – jsou totiž proklatě krátké. Ševcovna se nachází jen kousek pod zmiňovanou věží.

https://www.rumcajsovasevcovna.cz/rumcajsova-sevcovna

V Jičíně mají také malebné náměstí s krásnými měšťanskými domy a bývalým zámkem, ve kterém dnes sídlí různé instituce, mj. ZUŠka, informační centrum a místní muzeum (jehož expozici už jsem chtěla 100x vidět a nikdy jsem se k tomu nedostala). Na pěší zóně v centru Jičína dostanete všelijaké dobroty, skvělou kávu, litry zmrzliny a můžete se tam i dobře najíst. Odtud pak vyjděte buď směrem k Valdštejnské lodžii nebo na rozhlednu Milohlídka na Čeřovce.

Valdštejnská lodžie je místo s geniem loci, kde můžete strávit třeba celý den a někdy tu zůstanete až do pozdního večera. Nachází se u stanice vlaku Jičín – zastávka nebo – pokud jste pěšky – na konci lipové aleje, která vede z centra města až sem. Lodžie je takový velký statek s výbornou kavárnou, anglickým parkem a obrovskou stavbou, kterou si zapamatujete a zamilujete. Konají se tu různé koncerty a divadelní představení, místní kastelán připravuje také skvělý program pro rodiny s dětmi. Valdštejnská lodžie je místo, kde se vyfotíte na Instagram a každý vám to bude závidět, nebo kde strávíte klidný čas rozjímáním v parku nebo u kávy, nebo si zařádíte na koncertě. Rozhodně je ale místem, kam se budete rádi vracet.

A jestli jste z rodu kamzíků, můžete odtud vyskotačit ještě na vrch Zebín – bývalou sopku s kapličkou zasvěcenou Panně Marii. Je odtud krásný výhled do kraje. Jen ta cesta je místy dobrodružná.

 

Pokud jste se rozhodli vyšplhat se na Čeřovku, pak projdete kolem nemocnice vilkovou čtvrtí, kde by chtěl bydlet každý. Já osobně už tam mám jednu vilu, po které toužím a pořád doufám, že klíče k ní najdu pod stromečkem…
No – nicméně Čeřovka se tyčí na kopci nad Jičínem, na vrcholu nad propastí v lesoparku. Rozhledna je otevřená zdarma, ani netuším, jestli se někdy zamyká – osobně jsem ji pokaždé našla odemčenou. Vstup se neplatí, rozhled je zaručen, houby tam taky nějaké rostou, ale pokud se zrovna nebude konat místní hudební festival Propadák, nic víc tam asi nevykoumáte. Je to ale skvělé místo na popíjení čůča nebo na rande.

https://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/cerovka/cerovka.htm

Hrubou Skálu najdete asi 2,5 km od stanice vlaku. A půjdete do kopce, přes les a potom kolem skal. Je to skvělá procházka, kterou zakončíte jako zázrakem – z lesa vyjdete mezi skalami po schůdkách přímo do stánku s občerstvením pro turisty.
Přiznávám, je to trochu šok, když se ocitnete z téhle cesty přírodou pod slunečníkem nějakého místního pivovaru, ale jen kousek odtud už vás čeká zámek a kaple a kostel a vyhlídková věž a restaurace na hradním nádvoří… Takže do toho!

Zámek Hrubá Skála sloužil dlouho jako ubytovna ROH, což znamená, že nečekejte rozlehlé zámecké interiéry. Prohlídka zámku je krátká, vstupné přátelských asi 50 Kč, pro děti 20 – platí se na recepci hotelu, který je z části zámku vybudovaný.

 

Prohlídka začíná vstupem do vyhlídkové věže. V jednotlivých patrech jsou vstupy do komnat, které jsou určeny z části ke konání svatebních obřadů, z části ilustrují život na zámku v dobách minulých. Malá expozice je věnovaná pohádce Bajaja (s Magdou Vašáryovou), která se tu natáčela. Dokládají to především fotky z natáčení, které už mají sice svá nejlepší léta za sebou, dokumentární funkci ale stále plní.

V místním zámeckém hotelu se můžete ubytovat. Buď jako zámožní páni a paní nebo jako chudší pocestní v levnější „ubytovně“. Některé pokoje slibují krásný výhled do okolí.
Občerstvit se můžete v místní restauraci – buď ve vnitřních prostorách nebo stylově na nádvoří.

A když už na Hrubé Skále budete, skočte se podívat i do kostela a kaple. Aspoň na minutku.

Pokud budete mít ještě chvíli čas – třeba cestou na vlak, vezměte to po některé turistické trase – já šla pěšky přes Sedmihorky. A protože jsem měla ještě dost času, stavila jsem se na něco na zub ve stejnojmenném kempu. V jeho okolí se dá i vykoupat u rybníka, rybařit nebo pozorovat místní ptactvo. A ten kemp je prý hodně fajn…

Takže toť pro dnešek o Českém ráji. Pokud se vám zdá, že by to byl supr výlet pro vás, zahleďte se ještě pořádně do mapy a do průvodců. Kraj je to krásný a můžete si tu úplně v klidu udělat týdenní nebo i dvou týdenní dovolenku, protože je tu co objevovat!