Billie Eilish - album roku vzniklo v ložnici

Billie Eilish - album roku vzniklo v ložnici

Letošní 62. ročník cen Grammy patřil bezesporu osmnáctileté zpěvačce Billie Eilish. I když se nově v každé kategorii zvýšil počet nominovaných z pěti na osm, dokázala ve všech hlavních a nejsledovanějších kategoriích album roku, nahrávka roku, píseň roku a nejlepší nový umělec zvítězit.


Poslední dobou se v médiích čím dál víc skloňuje jméno víc než nadějné mladé zpěvačky Billie Eilish. K jejímu úspěchu přitom vedlo málo - spolupráce s jejím bratrem, nahrávání v jejím pokojíčku i texty, které reflektují vcelku banální každodenní věci, které znají i její vrstevníci. Právě to nás inspirovalo k tomu, abychom jí věnovali prostor na našem blogu. A ještě jedna drobnost! Jsme přece LOVEMUSIC.

Rok 2019 byl hudebně rozmanitý a večer udílení cen mohl patřit komukoliv. Nejvíce nominací získala rapperka Lizzo, která ovládla hitparády s tři roky starým singlem. Nominován byl také úspěšný singl Old Town Road od Lil Nas X, který se udržel na prvním místě americké hitparády devatenáct týdnů. O album roku například bojovalo komerčně úspěšné album Ariany Grande, a také kritiky vychvalované Norman Fucking Rockwell od Lany DelRey. Nakonec ale všechny zastínila mladá Billie Eilish.Před rokem její bratr FinneasO'Connol žertovně prohlásil, že ze své sestry udělá celosvětovou pop star, a tento rok se oba ocitli na červeném koberci. Píseň Bad Guy a vlastně celé album When We All Fall Asleep, Where Do We Go? o depresích, globálním oteplování a duševním zdravím slaví úspěch především u teenegerů. Ti se s jeho texty ztotožňují a oceňují, že někdo píše i o něčem jiném než o lásce. A ocenili ho i hudební kritici, sourozenci O’Connolovi získali dohromady 6 gramofónků.

 

Toto vítězství je předzvěstí změny, která populární hudba už pár let potřebuje. Poslední roky můžeme pozorovat, že hudebním žebříčkům nevévodí komerčně vytvořené popové písně, ale spíše rapeři. Žvýkačkový a vyumělkovaný pop, který známe ze začátku toho desetiletí, ztrácí zájem posluchačů. Umělci velkých nahrávacích společností zaujmou prvním albem, ale jejich další tvorba nepřinese nic nového a jsou zapomenuti. Lidé se zajímají o originální a upřímné interprety a Billie tyhle požadavky splňuje. Tohle celé by se dalo přirovnat k minulým érám, kdy po sladkých a tanečních osmdesátkách přichází depresivní a zvukově odlišné devadesátky v čele s Kurtem Cobainem. Možná Billie také bude za pár let zapomenuta, ale pokud ano, připravila cestu pro jiné umělce, kteří budou moct svou syrovou a autentickou tvorbu předat dál.

Sourozenci O‘Connolovi se netají tím, že vítězné album vzniklo u nich doma v ložnici a mastering proběhl u někoho v obýváku s použitím jen základních pluginů a programů. Při vzniku alba se vzájemně hecovali a Billie nahrála téměř všechny vokály sedící na posteli. Písně, které milují miliony lidí po celém světe, byly nejdřív o botách a padajících vlasech. Časem ale začaly vznikat songy plné upřímných pocitů a intimnosti.

Tento způsob tvoření z domu bez zbytečných komerčních zásahů producentů z velkých firem si zvolila i mladá a slibná kapela Fred Madison. Ta chystá vydání stejnojmenného alba, které přestaví 20. února 2020 ve 20:20.

Podívejte se na klip k singlu Blood, který se na albu taky objeví.