Písničkářka Michaela Chyllová: Chci žít tak, abych nenechala zhasnout mé vnitřní slunce

Písničkářka Michaela Chyllová: Chci žít tak, abych nenechala zhasnout mé vnitřní slunce

Rozhovor s písničkářkou Michaelou Chyllovou vedl Zbyněk Banán Hanko


Ahoj Míšo, udělala by sis chvíli čas na rozhovor?
Velice ráda.

Zajímalo by mě jak se máš? Myslím tvůj celkový náhled na život.
Mám se moc fajn. Jsem v životním období, kdy toho nemám moc, takže jsem získala větší prostor a raduju se z maličkostí. Jsem velice vnímavý až přecitlivělý člověk, za což jsem ráda. Ale musím a učím se s tím pracovat a žít život tak, abych dokázala fungovat jako člověk, ale nenechala zhasnout mé vnitřní slunce. Chci následovat mou vnitřní podstatu, což v tomto rychlém komerčním světě bez hodnot není snadné. Jsem ale v poho, k životu mi stačí málo, má rodina i já jsme zdraví a kolem sebe mám pár skvělých přátel. Jak říká moje máma, když nejde o život, jde o hovno.

Je to pár týdnů zpátky, cos hrála na Lovemusic  festivalu. Jaké to bylo? A jaké je to hrát jen pro kameru – bez posluchačů?
Lovemusic festival byl skvělý. Jsem nadšená, že jsem se v tomto období mohla podílet na takovém jedinečném projektu. Lovemusic je pro mě prostor, kde jsem strávila hodně času a bylo pro mě fascinující vidět, když všude pobíhali lidé, v ateliéru byly kamery a stůl plný monitorů se všemi záběry. Byl to pro mě také festival dvou tváří. Vzhledem k tomu, že jsme jako Chata 77 zařizovali catering pro účinkující, tak jsem zhruba do 14 hodin byla rozcuchaná „mamina“ v mikině a špinavé zástěře, co se všech kolemjdoucích ptala, jestli nemají hlad nebo žízeň. Pak stačila sprcha, líčidla, dobré oblečení a A star is born
Při samotném koncertu jsem byla velice nervózní, od léta jsem nehrála, navíc teď chybělo publikum. Musím přiznat, že to byl jeden z nejrozpačitějších koncertů, ale máma říkala, že super, takže vše v pořádku. Každopádně na Lovemusic festival velice ráda vzpomínám.

 

 

Chata 77, povídej, přeháněj, co to je? Jak to funguje? Jaké jsou plány? Vize?
Chata 77… Moje životní kapitola. Chata 77 je prostor bývalé závodní jídelny, kterou před pár lety první osádka v čele s architektem Mikulášem Medlíkem přetvořila v ateliér s obrovským potenciálem. Na Chatu jsme se dostali díky Banánovi, se kterým jsem kdysi bydlela na legendární Antonínské 30 - Muzeum současnosti. Chata je dar radosti. Místo, kde můžeme realizovat své sny, představy a budovat komunitu s kulturním přesahem. Tenhle životní styl ale není jen tak, je to závazek, slib, že ten dar na radost nebude mařen. Je to čistá forma mladé kultury. Vše, co děláme, děláme ve volném čase, bez nároku na “honorář“, děláme to pro radost, pro vzdělávání a pobavení našich známých, přátel a nás samotných. Jde o to, to milovat. Do budoucna chystáme plno skvělých koncertů, přednášek, tematických večírků a určitě se objeví i nějaký swap. Proto doporučují sledovat naše sociální sítě, kde se vše dozvíte. Moc rádi vás u nás uvidíme.

 


A co ty jako umělec, písničkářka? Co chystáš?
Muzika! Juchuu. No, budou se dít velké věci. Zatím toho nemůžu moc prozradit, ale s mým dobrým kamarádem Kristiánem Jedelským - Kistenn, momentálně pracujeme na oficiálním EP. Bude to velice odvážný koncept, z jehož upřímnosti mám docela strach, ale na druhou stranu jsem z toho velice nadšená. Bude to takové hudební Milk and Honey od Rupi Kaur. Kistenn na této desce figuruje jako producent a musím říct, že jsem ze spolupráce s ním nadšená. Jsme blízcí kamarádi a díky tomu si dokážeme dobře naslouchat, což je pro hudbu, kterou dělám, alfou a omegou. Velice ráda pracuji s českým jazykem, který miluju. V hudbě, kterou dělám, se promítá můj život a to, co díky mé zvýšené senzitivitě můžu vnímat a pojmenovávat. Dělat hudbu je můj velký sen a životní náplň.

Víš, že některé z tvých písniček hraje Rádio Lovemusic?
Vím, a je to moc skvělý pocit, za který jsem vděčná. Doufám, že brzy dodám další a třeba ještě lepší songy. Rádiu Lovemusic přeji plno nových posluchačů, progres a hromadu skvělých lidí, kteří budou tvořit jeho obsah.

  

Pocházíš od Českého Těšína, ale žiješ v Brně, jak se tu žije?
Český Těšín je město, které mě hodně formovalo. Je to město s velice zajímavou atmosférou, a ještě zajímavější minulostí. Mám k němu silné pouto a vždy se tam ráda vracím. Momentálně žiju už pár let Brně a je to má láska. Velice ráda říkám: Brnéčko srdéčko. Vážně je to velká vesnice, co nabízí všechny výhody velkoměsta, pak ale sednete na šalinu a za pár minut jste v přírodě. Jsou tady divadla, skvělé koncerty, osobité podniky a hlavě moc fajn lidi. V čem mi v poslední době Brno udělalo radost, jsou hlášení v šalinách. Vlídné hlasy s lidsky sdělovanými informacemi, žádná mechanická řeč. Dokonce tam teď z repráčků zpívají malé děti. Jak rozkošné. Nevím, co bude za deset let, ale určitě tady chci ještě nějaký čas zůstat.

 

 Ty jsi rok dva prodávala na Lovemusic stánku, jak na to vzpomínáš?

Byla to pro mě velice zajímavá a obohacující zkušenost. Je to práce, která zahrnuje cestování, přespávání na zajímavých místech a taky párty s lidmi, co se kolem toho točí. Lovemusic a MINT Market jsou zajímavé koncepty a jsem ráda, že jsem toho mohla být součástí. Naučila jsem se prodávat face to face, a když chce být člověk fakt dobrý, tak to není vůbec jednoduché. Vstát brzy, připravit skvěle vypadající stánek, pokaždé na jiném místě. Celý den mluvit a přesvědčovat lidi o tom, že tahle kabelka je fakt super, a že podobnou ledvinku vážně jinde nenajdou, pak to všechno zase sbalit a jít spát do spacáku, nebo vyrazit směr Brno.  Obdivuji všechny podnikatele, co se vydali touto cestou a jdou s kůží na trh, protože přesně takhle to je – jít s kůží na trh. Člověk tohle prostě musí milovat, přijmout vše, co k tomu a patří a vnímat svobodu, vzdušnost a proměnlivost této práce. Je potřeba se opírat o lidské hodnoty, kvalitu produktů a životní styl, který tento marketový svět přináší. Vždycky na to budu ráda vzpomínat a Lovemusic přeji, aby jim to klapalo a šli kupředu. Aby to byla značka třeba i vašeho srdce.


Neměla bys tím pádem mít problém doporučit, co od Lovemusic je nejlepší? 
      
Hohoooo. To si pište.  To, co je nejlepší záleží na člověku, pro kterého daný produkt je. Pokud mám mluvit ale za sebe, tak mám tři favority. Batoh ZEN je extrémně nadčasová záležitost. Ten batoh nezapadá do žádného módního trendu, vždy bude svůj a vždy bude hezký. Dále pecky z chirurgické oceli se vzorem Květ života. Je to malá vzdušná náušnice, která pracuje se světlem, hlubším smyslem a elegancí. Nejlepší nakonec, ledvinky. Myslím, že ani tvůrci netuší co se jim povedlo. Tvar ledvinky totiž nádherně koresponduje se stehnem, což vypadá působivě, ale hlavně lichotí ženským partyiím. Když ji po moderním vzoru nosíte jako cross, její tvar je velice praktický a také se dá kombinovat i s elegantním outfitem. Ledvinka i batoh jsou prostě smar casual záležitost.

Díky za tvůj čas
Taky díky, fajn pokec :D

 

Michaela Chyllová music na FB
Michaela Chyllová music na IG