9 podob dámy: Klasická desková hra ve variantách, které jste nikdy nezkusili, ale měli byste

9 podob dámy: Klasická desková hra ve variantách, které jste nikdy nezkusili, ale měli byste

S deskovkami se v posledních letech roztrhl pytel. Kdo by hrál dámu, když může hrát všechny ty Aktivity, Dixity, Hry o trůny a kdoví co ještě. Na šachovnice s plochými hracími kameny tak pomalu usedá prach. Pojďme je oprášit a zahrát si dámu v překvapivých obměnách!


Moderní deskové hry, ať jsou propracované sebevíc, mají často jednu zásadní nevýhodu. Dobře tak dvě: Abyste si je mohli zahrát, musíte nastudovat občas složitá pravidla. A když je chcete hrát někde venku? To abyste si s sebou vzali cestovní kufr na všechny ty kartičky, hrací desky a další serepetičky, bez kterých se neobejdete. Není ale největší krása v jednoduchosti? Je! Sfoukněte prach z šachovnic, jdeme hrát dámu!

Klasika – ideální rozcvička

U nás asi nejznámější varianta dámy se hraje na čtvercové šachovnici o 64 polích. Každý hráč má k dispozici 12 hracích kamenů a pohybuje se šachovnicí diagonálně po černých polích. Cílem je vybouchat protihráčovi všechny jeho kameny. Ty, které se vám podaří dostat až na druhý konec šachovnice bez újmy, mají tu čest stát se dámou. Ta se může pohybovat diagonálně o libovolný počet polí.

Prý bylo dokázáno, že když neuděláte ve hře chybu, nemůžete prohrát. Taková oboustranně bezchybná partička pak končí přátelskou remízkou. Pro ty, co hráli dámu naposledy na základce, doporučuju oživit si pravidla. Pěkně sepsaná jsou například tady.

Malá dáma

Ne, fakt nemám na mysli tu pecku od Kabátů. Ve skutečnosti se jedná o klasickou dámu, která se však hraje nikoliv s 12, ale s 8 kameny od každé barvy. Varianta je jednodušší a méně náročná na materiál. Všechny dále popsané varianty (kromě Dámy solitér) je možné hrát i v této menší variantě.

Žravá dáma

Tahle varianta patří u nás mezi ty známější. Pravidla jsou stejná jako u klasické dámy, jenom vítězem se nestává „last man standing“, ale ten, kdo jako první buď přijde o všechny kameny, nebo se už nemá kam pohnout. Nezapomeňte ale na základní pravidlo - když můžeš přeskočit, tak musíš! A současně pokud má hráč možnost přeskočit protihráčovu figuru dámou i pěšcem, vždycky má přednost dáma.

Zaječí pochod

Základní pravidla jsou opět stejná jako u klasické dámy s jedním zásadním rozdílem: Po svém tahu hraje každý hráč ještě jednou, tentokrát ale táhne protihráčovými kameny. Na začátku hry hráč s bílými kameny provádí jenom jeden tah, pokračuje hráč s tmavými kameny, který provede nejprve tah svými kameny a vzápětí táhne kameny protihráče. Takto se pak už pravidelně střídají. Ten, komu zůstane poslední nebo žádný kámen ve hře, prohrává.

Koňská dáma

Kameny se v této variantě dámy promění v koně, respektive jezdce. Mohou se pohybovat po šachovnici stejně jako jezdci v šachách, tedy ve tvaru písmene L, s tím rozdílem, že nemohou přeskakovat jiné figury (na rozdíl od šachů). Pokud jezdci v tahu zavazí jiný kámen, nemůže se tímto směrem pohybovat. Nesmí se hýbat směrem zpět, jen kupředu. Jakmile se přesune na pole, kde stojí protihráčova figura, musí ji vzít a dál pokračovat v pohybu a braní soupeřových figur, dokud je to možné. Jakmile kamenem dosáhnete protihráčova okraje šachovnice, z jezdce se stává šampion a ten se smí pohybovat i směrem vzad.

Vyhrává ten, kdo: 1) jako první dopraví svého šampiona zpátky na vlastní okraj šachovnice 2) připraví protihráče o všechny jeho kameny nebo 3) dostane protihráče do situace, kdy nemůže žádnou ze svých figur udělat další tah.

Dáma s nábojem

Pro tuto variantu dámy je potřeba mírně upravit kameny – polovinu kamenů jedné barvy označíme znaménkem plus, druhou polovinu označíme mínusem. Cílem hry je zajmout všechny protihráčovy kameny s kladným nábojem – označené znaménkem plus. Pokud nastane situace, že zajmete všechny protihráčovy kameny s negativním nábojem, hru prohráváte. Ostatní pravidla zůstávají stejná jako u klasické varianty, důležité je hlavně to, že braní figur je povinné.

Dáma bez dámy

Klasická dáma s tím rozdílem, že dáma ve hře vůbec nefiguruje. Jakmile dojdete s kamenem na protihráčovu stranu šachovnice, z kamene se nestává dáma, ale zpátečnický kámen. Ten se pohybuje zpátky na svou startovní pozici, a jakmile se na ni vrátí, stává se z něj zase klasický kámen. Cílem je zajmout všechny protihráčovy kameny.

Králova loutka

Jakmile se dostane váš hrací kámen na protihráčovu stranu šachovnice, stává se z něj sice dáma, ale ta je královou loutkou. To znamená, že s ní může libovolně pohybovat protihráč, jinými slovy, změní stranu a stává se dámou protihráče. Tato varianta hry tě donutí nahrávat protihráčovi tak, aby byl nucený dosáhnout tvojí strany šachovnice a ty tak získal/a dámu do své moci.

Dáma solitér

Tahle varianta potěší vlky samotáře. Nevýhoda je, že na rozdíl od ostatních variant, k téhle budeš potřebovat 16 kamenů od každé barvy. Na druhou stranu ti do hry nikdo nebude remcat. Na začátku hry se kameny rozmístí do dvou krajních řad na obou koncích šachovnice. Klasicky na jednu stranu světlé a na druhou stranu tmavé. Rozdíl je oproti klasické dámě v tom, že kameny rozmisťujeme jak na bílá, tak na černá políčka šachovnice.

Cílem hry je vyřadit co nejvíce kamenů. Kameny se smí pohybovat jediným způsobem – přeskočením jiného kamene v přímém směru (tedy ne diagonálně). Při každém tahu musí být přeskočen jeden nebo více kamenů. Tahy se provádějí střídavě se světlými a tmavými kameny.

 Hra končí v momentě, kdy už není možné žádný další kámen přeskočit. Těm největším machrům zůstanou na konci hry na šachovnici dva kameny. Chuck Norris tuhle hru hrál jenom jednou a nezůstal mu žádný. S tím se ale nemůžeme my, obyčejní smrtelníci, měřit.

Lovemusic dáma

Speciální varianta oblíbené deskové hry – je ideální pro hraní na cestách nebo příležitostné partičky s lidmi, které potkáš. Jako hrací plocha slouží praktická plátěná taška, na které je natištěná šachovnice. Hrací kameny jsou uschovány v plstěném pytlíčku a knoflíkem připevněny dovnitř tašky. Díky tomu si hru nosíš s sebou všude tam, kde máš s sebou plátěnku Play od Lovemusic! Tak co, chceš si zahrát?

dáma hra