10 tipů na skvělé fotky nejen pro Instagram

10 tipů na skvělé fotky nejen pro Instagram

Ať už fotíte zážitky z cest, českou krajinu, vaše poslední kapučíno, křečka nebo vystajlovanou modelku, ať už si fotíte jen tak pro radost, nebo plánujete zářivou insta kariéru coby vlivný a zazobaný influencer, tenhle článek jsem psala přesně pro vás.


Já začínala fotit pro Lovemusic s levným kompaktem, který našel Xavier Baumaxa v parku. Dneska mám mazlíka - fullframe bezzrcadlovku Nikon Z6. Je skvělý. Ale skvělé jsou i fotky, co jsem dělávala na starý mobil přes nějakou černobílou appku.  Fotím kabelky, batohy, ledvinky, náušnice, náhrdelníky, diáře a zápisníky, s modelkou i bez modelky, MINT Markety, jídlo, festivaly, své i zapůjčené děti, lidi, lidi. Tady se můžete podívat na instagramy, kde jsou mé fotky: https://www.instagram.com/lovemusic.cz/, https://www.instagram.com/mintmarket.cz/ (zčásti) a https://www.instagram.com/katerina_pletichova_photo/

Fotit můžete na bez/zrcadlovku, kompakt, analog nebo mobil. Bez ohledu na vybavení, vždycky můžete posunout své fotky dál.  Nenechte se omezovat nedostatky svého vybavení a pracujte s tím, co máte. Sebelepší vybavení za vás dobrou fotografii zkrátka neudělá. Dosáhnout mistrovství v jakékoliv činnosti vyžaduje prý deset tisíc hodin. Pokud chcete skvěle fotit, sebelepší kurz, učebnice ani článek vám bude úplně k ničemu, pokud se k tomu neprofotíte. 

Nenechte se omezovat tím, co vám říkají jiní. Ani tím, že dneska už přece fotí každý, tak to nemá smysl. 

A nyní následuje slíbených deset zářivých rad pro focení pro Instagram. Nebudu psát o věcech, jakože třeba výsledná fotka má mít ideálně 2048 x 2048 pixelů. Nebo že máte hashtagovat jako o život. O tom se můžete dočíst všude možně. Nejdůležitější na focení je neztrácet entuziazmus, nenechat se odradit, nasávat inspiraci, hledat vlastní styl a - fotit. Tady je deset rad, co mohu doporučit po asi dvanácti let focení pro Lovemusic, MINT Markety, Artbar II. pád a další. Mějte dobré světlo.

1. Múzy polibek tak prchavý aneb kam pro inspiraci

Nejdřív si ujasněte, co a proč vlastně chcete sdílet na svém instagramovém profilu. Obecně je lepší zaměřit se na něco konkrétního a tomu se věnovat. Vaši fanoušci tak budou vědět, co od vás čekat. Jestli už to víte, tak paráda. Vždycky je ale třeba dál ladit pojetí, koncept. Kdykoliv budete hledat inspiraci nebo o co se opřít - vycházejte vždy sebe. Ujasněte si, kdo jste a co vás doopravdy zajímá. Jaké máte rádi knihy, komiksy, časopisy, filmy, seriály, hudbu, pohádky, výtvarné styly? Jaké leitmotivy máte ve svém vkusu a ve svém životě? Vyprávějte svými fotografiemi příběh o sobě samých. Hledejte a vytvářejte svůj vlastní styl. Přemýšlejte, co sdělujete ostatním svými fotografiemi. A co jim doopravdy sdělit chcete.

2. Chvála přirozeného světla - uvnitř

Možná se vás zmocnila deprese, že nedržíte ve svém vlastnictví soupravu profesionálních světel, tudíž nemá smysl dál žít, natož fotit. Nesmutněte. Úplně si vystačíte s denním světlem. Je totiž stejně nejlepší. Tak neváhejte a udělejte z nevýhody výhodu. Ostatně přirozený vzhled se dnes cení. V místnosti se přesuňte ke světlému oknu. Intenzitu a rozptyl světla můžete snadno ovlivňovat pouhým roztažením a zatažením záclony nebo odrazem světla o něco světlého - klidně o čtvrtku papíru nebo o natažený alobal. Posvítit si na detail můžete baterkou vašeho mobilu.

3. Chvála přirozeného světla - venku

Asi jste si už všimli, že fotografie vzešlé z focení v pravé poledne se vyznačují spíše hloubkou svých stínů a přepáleností svých světel, než krásnou kresbou tváře modelky. Pokud už musíte fotit v těchto hodinách, schovejte se raději do stínu. Klasickým fotografickým časem zaslíbeným je zlatá hodinka, která bývá po úsvitu a před soumrakem. Světlo je v těchto chvílích neobyčejně krásné a fotografie hrající si s protisvětlem zaručeně sklidí celou náruč obdivných lajků. Doporučuju stáhnout si do mobilu nějakou appku, která vám řekne, v kolik se na můžete těšit na zlatou i modrou hodinku. Já používám Golden Hour. Nevzdávejte ani focení v noci, stačí najít nějaký světelný zdroj. 

4. Na čtverato a se stativem!

Pokud to váš přístroj umožňuje, nastavte si někdy formát focení na čtverato. Bude se vám mnohem lépe komponovat, když rovnou uvidíte čtverec. Při vytváření kompozic vám hodně pomůže stativ. Když bude fotoaparát pevně na svém místě, máte volné ruce na různé mikroúpravy a ladění kompozice. A navíc vám to přinese další inspiraci, protože každá změna rozbíjí rutinu a ukazuje nové cesty.

5. Černobíle!

Zaručený recept na vystoupení z rutiny. Zapněte si ve svém foťáku černobílý režim focení a najednou budete vidět svět úplně jinak. A taky ho budete jinak fotit. Navíc se díky tomu mnohem lépe naučíte vidět světlo, což rozhodně stojí za kapku experimentování. A při sdílení vašich mistrovských děl na instáči nezapomeňte přidat nějaký pořádně černobílý hashtag :)

6. Samá ruka noha

Nic nepozvedne zajímavost fotky víc, než když je na ní lidská či zvířecí bytost. Nebo aspoň její kousek. I pouhé očko či dva prstíky v rohu fotografie zachycené pozvednou vaše dílo z pekla uniformní sterility. Je hezké pěkně vyfotit kouřící šálek kávy. Vyfotit kouřící šálek kávy v rukách modelky je navíc ještě.. hřejivé. Pro začátek oslovte své přátele a blízké, určitě vám rádi pomohou. Kdo je šťastným majitelem psíka, dítěte či jiné roztomilosti, má velkou výhodu. Celkově se snažte nejen o estetickou kvalitu, ale i o zábavnost výsledné fotografie - konkurence je velká a je třeba hledat jak zaujmout.

7. Selfněte se

Nemusíte být zrovna topmodelka s dokonalými mírami. Rozhodně se ale nenechte odradit od zvěčnění vaší krásy. Lidé chtějí vědět, kdo stojí za vaším profilem, ať už se věnujete čemukoliv. Buďte osobní. A navíc nemusíte pořád shánět nějaké modely. Rozhodně doporučuji investovat do stativu a odpalovat foťák na dálku. Klasická selfíčka jsou někdy fajn, ale všeho moc škodí. 

8. Rekvizita kam se podíváš

Řezané i pokojové květiny, mašličky, stuhy, dekorační předměty, kosmetika, oblázky, větvičky, starožitné předměty, staré noviny, peříčka - rekvizit pro flatlay není nikdy dost. Začněte si dělat svoji vlastní sbírku zajímavých předmětů. Spoustu rekvizit si můžete vyrobit z barevných papírů a dalších výtvarných potřeb. Pro inspiraci stačí kouknout třeba na Pinterest.

Speciálně pro fotografky vyrábíme náušničky Foťáčky :)

9. Cesta z kreativní krize

Když na vás dopadne kreativní krize, můžete zkusit chvíli fotit něco jiného. Nebo si vymýšlejte úkoly, které vás donutí vystoupit z rutiny - třeba jak co nejkreativněji vyfotit mrkev. Celkem zajímavou zábavou, které přináší osvěžení do fotografické praxe, je sdílení fotografií v nejrůznějších skupinách na internetu. Mě jeden čas bavila soutěž https://gurushots.com/photo_contest - sdílíte své fotky na zveřejněná témata a soutěžíte s ostatními. Není špatné fotit podle zadaných témat, která by vás samotné nenapadla.

10. Porušujte pravidla - svoje i ta cizí!

Naučte se základní pravidla focení, komponování a stylingu. Budou se vám hodit. Ale nenechte se jimi ovládat. Jsou to jenom pravidla. Vždycky se dá jít i jinak. Zkoumejte svoje limity a překračujte je. Navštěvujte výstavy, okoukávejte, jak fotí jiní, klidně je i zkoušejte napodobit - a pak to celé pomyslně hoďte do koše. Nebojte se začínat tisíckrát znova. Někdy pomůže odložit foťák na chvíli do kouta a dát si pauzu. Zkrátka je čas na pravidla a je i čas na jejich porušování. Nenechte se omezovat tím, co vám říkají jiní. Ani tím, že dneska už přece fotí každý, tak to nemá smysl. Nenechte se omezovat vlastním pocitem nedostatečnosti. Prostě si řekněte, co vás na focení nejvíc zajímá a jděte si za tím. Tak hurá do toho.